![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi_4_promo_group_kuvaaja_jukka_alasaari-768x512.jpg)
Uusittu BB-universumin talo saa tuoreet "tavisasukkaat"
- Asukkaiden saapuminen
- Taloon saapui 16 asukasta
- Asukkaat tutustuivat toisiinsa ja taloon, ennen nukkumaan menoa.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/YvcLxBdg-150x150.jpeg)
Asukkaiden pitää muodostaa neljä värikoodillista ryhmää.
Ryhmä tulee ratkaisemaan ryhmän jolle katsojat antaa valtaa, sekä ryhmä tulee olemaan myös häätöryhmänä, eli häädössä ollaan ryhmittäin, ainakin aluksi.
Asukkaat saivat illalla sushi ruokaa ja lopulta myös omat tavaransa. Asukkaista moni riensi heti pihan auettua tupakalle ja juttelua jatkui lähemmäs 05:00 yöllä, viimeinen asukas meni nukkumaan n. 05:30
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/4ODdPgDg-150x150.jpeg)
Ryhmät lukittuttuvat aamupäivällä.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi_4_talokuva_kuvaaja_jukka_alasaari_117-150x150.jpg)
Ensimmäinen kokonainen päivä tuo tullessaan myös BB-valinta kauppa reissun, jonka suorittaa kaksi asukkaiden valitsemaa asukasta.
Asukkaat kuitenkin jäävät velkaa isoveikalle, joten he joutuvat myöhemmin korvaamaan velkansa työllä.
KELTAINEN ryhmä (ks. ryhmät täällä) pääsi ylimääräiseen valtaan työvoimanvälittäjiksi. Muut asukkaat hakevat töitä, joita isoveli laittaa tarjolle. Myös työttömäksi jääminen mahdollista, mutta sen saattaa pysäyttää työnhakuun valmennus.
VIHREÄ ryhmä (ks. ryhmät täällä) Päätyi työmarkkinoille säästämään sähköä sammuttamalla pihalla olevia lamppuja yön aikana. Tehtävä on siis klassinen valvomistehtävä, mutta koskee vain yhtä 4 asukkaan ryhmää.
KELTAISET saivat toimeksiannon haun uusiin työtehtäviin heti aamutuimaan.
VIHREÄ ryhmä sai potkut, työttömyys odottaa. Punaiset menevät nyt valvontaosastolle ja siniset tuotanto-osastolle.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_kausi_4_paiva_2_6-150x150.jpg)
VIHREÄ ryhmä sai TET-harjoitteluna vierailun työpaikkaan autojen viherpesulaan, pääsivät myös kokeilemaan työtä tutustumisella. KELTAISET olivat vierailun järjestäjiä.
Asukkaat kävivät illalla tutustumis kierrosta ja kertoivat itsestään muille. Kesken tämän joskus kymmenen maissa tuli ykskaks kuulutus voitte mennä nukkumaan. Asukkaat päättivät mennä tutustumisen loppuun ja sen jälkeen pikkuhiljaa yöpuulle.
Asukkaat kävivät illalla aikaisin nukkumaan ja isoveli antaa heidän nukkua melko pitkään. 9 jälkeen tapahtuu herätys asukkaiden uinuttua 9-10 tuntia. Alkaa aamutoimet.
Konsultit määräätään hommiin Anssin kautta (kirje ja komennus toimistoon) jo kello 09:30.
Siirtyy toimistoon n. 9:40 ja avaa kuoren. Neljä työtehtävää avaintasolla.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi4_paiva_3_6-150x150.jpg)
Punaiset ja vihreät saivat työtehtävän ja saavat hakea R-kioskilta itselleen kahvit.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi4_paiva_3_3-150x150.jpg)
11:12 - Teille on postia.
Sami hakee postin ja lukee kirjeen. Isoveljen märkäsaneraus oy. Kylpyhuone remontti suunnitelma ja toteutus.Lisäohjeet ja vaatteet työmaalla. Työmaa BB-talon pihalla.
Pihalla tehtävänä tehdä WC-kulmaus pihalla olevaan tilaan. Tila pitää märkäeristää, kaakeloida ja sisustaa. Kulmaus on valmis illalla 20:00 maissa.
Työttömille järjestää työhönvalmentajat CV-pajan. Kukin työtön tekee oman CV:n annetuista materiaaleista (tekstejä ja kuvia), sekä esittelevät tekemänsä CV:n
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi4_paiva_4_2-150x150.jpg)
Aamupäivällä keltaiset jälleen valitsivat kaksi tiimiä hommiin ja yksi jäi työttömäksi.
Hommiin päätyi siniset ja vihreät
Päivän tehtävänä oli leipoa tilattuja leipomo tuotteita, joita asiakkaat tai verkkotilaukset tilaavat.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi4_paiva4_pekka-150x150.jpg)
Työttömät saivat iltapäivällä kehittää itseluottamustaan voimalauseiden voimin
Iltapäivällä leipuroinnin loputtua asukkaille tuli yllätykseksi tehtävä valita yksi joukkue, joka on turvassa häädöltä.
Ilta paljastaa myös asukkaille, että heidän valitsema vihreä ryhmä joutuu päättämään mikä ryhmä joutuu häätöäänestykseen.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/Big_Brother_Kausi4_Paiva6_PEKKA-150x150.jpg)
Työllistäminen jatkuu: logistiikka ja tilavuus tehtävä: SINISET
Valta ja vastuu tehtävä: VIHREÄ
logistiikka ja tilavuus tehtävä: SINISET
Valmistavat hienoa hiekkaa ja jalostavat sen sementiksi tulevien tilauksien mukaisesti. Hävikkiä pitää välttää.
Valta ja vastuu tehtävä: VIHREÄ
Valvovat työmaan turvallisuutta, sekä kaksi toimii poliiseina, jotka valvovat yleistä turvallisuutta ja sääntöjen noudalttamista, sekä puhalluttavat asukkaita.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/Big_Brother_Kausi4_Paiva6_ANSSI-150x150.jpg)
Iltapäivällä asukkaat saavat tehtäväksi hankkia itselleen juomia. Juomat haetaan kaksi tuotetta kerralla kylmälaukuista.
Twistinä on se, että haku suoritetaan yhdistelmäajoneuvolla jolla pakitetaan kylmälaukulle. Asukkaat saavat pienen määrän juomia ja osa vain makkara paketin.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/FWre_TPQ-150x150.jpeg)
Ilta huipentuu BB:n pihalle tuomien saunajuomien, paljun ja saunan lämpöön.
Talon aluueella on 12 arkkua, jotka on lukittu numerokoodilukolla (joka viikko yksi?!).
Talossa kuullaan 7 lottoarvontaa, joiden yhteenlaskettu summa avaa jonkun näistä arkuista ja paljastaa arkun sisällön.
Pippa avasi arkun ja sai kauppaaikaa itselleen henkilökohtaisesti.
Asukkaat viettävät talossa iltapäivää normaalein rutiinein jutellen ja syöden.
Pikkuhiljaa alkaa valmistautuminen iltaa varten ja suoraan lähetykseen, jossa tullaan häätämään yksi asukas talosta.
Kesken suoran lähetyksen asukkaille tulee postia. Asukkaat ovat ihmeissään.
Asukkaat pääsevät ansaitsemaan sekunteja. Pikatehtävä, ratkaise arvoitus joka löytyy pihalta. Tangrammia ratkaisemaan pääsee häätöäänestyksessä olijat. 10 sekunta kauppa aikaa jos onnistuu.
Tämä on myös esimakua ensiviikon teemasta.
Asukkaat eivät saaneet pulmaa ratkaistuksi.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_kausi_4_paiva_7-9-150x150.jpg)
BB-kauden ensimmäinen häätö:
Häätöhuoneessa tapahtuu häätö, jossa Anssi, Pekka ja Pippa.
PIPPA - Ensimmäinen häädetty!
VIIKKO 2 alkaen 13.9
Pulmamaraton - Erilaisia mysteerejä ja pulmia, joita asukkaat joutuvat ratkomaan viikon aikana.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi_4_paiva_8_15-150x150.jpg)
Asukkaat saavat iltapäivällä tehtävä kuvauksen.
Asukkaat suorittavat parittain erilaisia pulmatehtäviä, joista saa kustakin 2 sekuntia kauppa aikaa. Ratkaisematon tai väärä vie 1 sekunnin
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi_4_paiva_8_14-150x150.jpg)
Illalla esitettyyään TIS-parodiaa asukkaat saavat yötehtävän, joka on ristikko. Max sekunti saalis 20.
Hieman aiemmin häädetty Pippa jätti perintönä Samille palapeli tehtävän, jota 40 tuntia aikaa ratkoa. onnistuminen 10 sek epäonnistuminen miinusta saman verran
Yöllä ristikko saatiin ratkottua likempänä 03:00 yöllä, melko samoissa ajoissa myös Sami lopetti palapelin teon ja siirtyi nukkumaan.
Pulmatehtävät jatkuvat. Tulitikku siirtoa, anagrammeja laulajista, sekä veden mittaamista muun muassa sisältäviä tehtäviä.
Happy Hour tehtävät tarjoavat tavallista isompaa sekuntimäärää, sekä myös muita etuisuuksia, kuten lisäohjeen palapeliin ja kahvia.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi4_jakso9_5-150x150.jpg)
Illan maajussille morsian shownsa jälkeen asukkaat saivat vielä yötehtäväksi matemaattisen pulman.
Pulman ratkaisua tehsään suunnilleen 5:30 asti yöllä, jonka jälkeen hampaidenpesulta nukkumaan. Myös Sami on samoihin aikoihin asti ratkomassa omaa palapeli pulmaansa ja menee nukkumaan samaan aikaan muiden yöratkojien kanssa.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi_4_paiva_8_15-150x150.jpg)
Sami sai pulmaratkomistehtävästä apulaisen itse valitsemanaan ja Katja liittyi palapeli tiimiin. Palapeli tuli valmiiksikin.
Tehtäviä jatkui erilaisilla pulmilla labyrintti suunnistuksesta syntymäpäivän ratkaisemiseen. Hieman ennen 15 tehtävä päättyi.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_kausi4_paiva8_03-150x150.jpg)
Asukkaat saavat postia, jossa kerrotaan läpimenneiden tehtävien osuus 33.
Tämän jälkeen asukkaat saavat televisioon ajan 114 sekuntia.
Vielä kermana kakkuun asukkaat saavat listan onnistuneista tehtävistä ja ratkaisuja niihin jotka eivät onnistuneet.
Kaupassa kävivät Jasmiina ja Taavi. Melody yritti saada itseään lähtemään kauppaan, jotta oikeat raaka aineet tulisivat ruokaan, mutta isoveli päätti toisin, hän sitten yritti valmentaa kauppaan menijöitä.
Kaupassa käynti sujuu sutjakkaasti, mutta aika ja paine aiheuttaa ongelmaa ruokaan tarvittavat lihat jäävät hyllyyn ja asukkaat saavat vain kinkkuleikkeleitä.
Jasmiina myös yritti ottaa viimeisillä sekunneilla herkkuhyllystä tavaraa (ei ehkä huomannut, niiden olevat henkilökohtaisia), mutta aika loppuu ennen kuin hän saa ne pöydälle.
Iltapäivän aikana taloon ja pihalle alkaa ilmestyä matkapuhelimia.
Illemmalla asukkaat saavat kirjeen, jossa puhelimet kerrotaan sviittikilpailun osaksi. Kun puhelin soi asukas voi vastata siihen ja kysyttäessä annetaan nimi. Ne kaksi, joka saa eniten vastattuja puheluita perjantaihin mennessä, saavat viikonlopuksi itselleen "hotelli sviitti yön".
Koko torstai päivä herätyksestä lähtien on kulunut puhelimien pirinässä. Muutamat asukkaat kovemmin kuin toiset vastailee ja saa pisteitä. Iltapäivällä puheluissa alkaa tulla myös hyödyke tarjoiksia vaihtoehtona pisteelle.
Päivällä asukkaat saivat myös vaate setin takkeineen, housuineen ja kenkineen, sekä sade varusteet. Viittaako tämä ulkotehtävään?
Asukkaiden hermot ovat myös olleet koetuksella pitkin päivää ja kiistoja on syntynyt.
Puhelimet alkoivat piristä jälleen heti aamusta asukkaiden juostessa niihin vastaamaan.
Kello 11 jälkeen tupsahti päälle NIMEÄMISET ja asukkaat pääsevät ensimmäisen kerran tekemään nimeämisrituaalinsa.
Asukkaat herätetään 9 jälkeen valmistamaan sviittiasukkaille aamupalaa. Tarvikkeet varastohuoneesta ja vain sviittiläisille muut eivät saa syödä näitä.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi4_paiva13_18-150x150.jpg)
Isoveli lähtee käymään asioilla ja paikan valtaa pikkuveli.
Pikkuveli heittää paperilennokkeja, joissa viesti. Viesti johdattaa asukkaat tehtävä huneeseen, jossa dinoaiheisia koristeita.
Olohuone-keittiö koristellaan dinokoristeilla ja pikkuveli leikittää asukkaita lattia on laavaa - hippa tyylisillä leikeillä.
Ruuaksi juhliin tehdään nauravat nakit ja ranskalaiset, juomana mehukatti mansikka mehu.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi4_paiva13_26-150x150.jpg)
BB Palaa takaisin, kun asukkaat ovat uittaneet lakanansa paljussa, maalanneet sekä naamansa, että ulkohuusin seinät dino aiheilla.
BB ei todellakaan ole tyytyväinen tilanteeseen. Niinpä sviittiläisten oikeus sviittiin loppuu ja maalit nassusta pitää pestä pois.
Lisäksi kaikki juhla rekvisiitta pitää poistaa ja isoveli antaa myös uhkauksen siitä, että rankkua ropisee myöhemmin.
Asukkaat heräävät toiseen häätöpäivään yhdeksän jälkeen. Osa asukkaista oli vielä yölläkolmen maissa hereillä.
Aamu alkaa puuron keitolla, josta alkaa uusi päivä BB-talossa.
Päivällä tulee käsky edellispäivän jälkien siivoamiseen ja ulkohuusin maalaamiseen.
Myös uusi "aarrearkku" avautuu ja tuo mukanaan tanssillisen teeman talon päivään, kun arkun avannut Ville on nyt tanssiniekka.
Päivä kuluu hiljalleen, kunnes tulee edellispäivältä tuttu viesti...
Pikkuveli ottaa yhteyttä uudelleen BB-taloon edelliseltä päivältä tutulla paperilennokki viestillä.
hän pahoittelee edellisen päivän leikkien aiheuttamaa mielipahaa BB.lle ja kutsuu neljä asukasta katsomaan elokuvaa. Asukkaat ovat polttaneet eilen näppinsä, joten asukkaat eivät halua elokuvaa rangaistuksen pelossa.
Big Brother kuitenkin kutsuu lennokin lukeneen Minnan PK-huoneeseen, josta tultua selviää, että hän lähtee Melodyn, Jasmiinan, sekä Laura L:n kanssa pikkuveljen huoneeseen, jossa odottaa popcornit ja limut. Pian alkaa televisiossa pyöriä tuore Pertsa ja Kilu elokuva.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_kausi_4_paiva_14-11-scaled.jpg)
Suorassa lähetyksessä jälleen yksi päätti matkansa BB-talossa. Minna joutuu jättämään talon.
Häätöhuoneen funktiokin paljastui samalla, sillä sinne päätyneet Sanni ja Sami eivät palannetkaan taloon vaan heidät siirrettiin pihalle leirielämää viettämään
VIIKKO 3 alkaen 20.9
kryptovaluutan louhintaleiri Lemmenjoella.
Sami ja Sanni siirtyivät suorasta lähetyksestä jo ulkomajoitukseen. Muut asukkaat siirtyvät tehtävän myötä myös leireilemään ulos.
Talon asukkaat heräävät 9 jälkeen. Leirillä nukutaan vielä kunnes Sanni kutsutaan pk-huoneeseen puoli kymmenen jälkeen.
Talon asukkaat eivät tiedä vieläkään mitä tapahtui häätötilanteessa, eivätkä sitä kuka häädettiin.
Asukkaat aamupäivällä saavat postia, jossa heidät ohjeistetaan pakkaamaan rinkat, jotka saa varastohuoneesta, lämpimillä vaatteilla.
Kirjeessä sanotaan, että valmistautumisen jälkeen alkaa matka kohti Lemmenjokea, johon lähdetään louhimaan kryptovaluuttaa kauppa ajan hankkimista varten.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/big_brother_suomi_kausi4_paiva15_halauksia.jpg)
Pitkän odotuksen jälkeen talon verhot nousevat.
Ulkona yöpyneet Sami ja Sanni ei huomaa mitään, ennen kuin muut asukkaat alkavat ryntäämään ulos ja riemuissaan halaavat kadonneita lampaita.
Asukkaat pääsevät myös vihdoin epätietoisuudesta siitä kuka tippui edellisen illan lähetyksessä. Osalle Minnan putoaminen oli suurempi harmi, toisille ei niinkään.
Matkaa lemmenjoen kryptokaivoksille tehdään lautalla "lemmenjokea" pitki.
Lautta sijaitsee tehtävä alueella ja joen virtaus vieressä olevassa screenissä.
Mikäli joku poistuu lautalta, niin matka pysähtyy (mukaanlukien pk-käynti, patterin vaihdot ja wc reissut).
Asukkaat pääsivät perille kryptolouhokselle, jossa he aloittivat ruokahommissa.
Asukkaat saivat myös ohjeistuksen wc käynteihin ja muuhun oleelliseen toimintaan. Ensitöikseen asukkaat petasivat makuupaikkansa katoksen alle.
Syötyään ja hetken oleiltuaan asukkaille tuli postia, jossa käskettiin harjoittelemaan tulentekoa vanhaan tyyliin. Kun asukkaat saisivat tulen tehtyä he saisivat kaasunuotion käyttöönsä. Tulenteko ei osottautunut helpoksi hommaksi.
Minna sai laittaa taloon perintonsä, jonka mukaan Anssista tuli suojelija shamaani ja sai lisäksi taianomaisen tulenteko välineen (tulukset)... Tuli syttyi vihdoi ja iltanuotio voidaan sytyttää. Alkaa ensimmäinen ulkoilu yö.
Yö tulee nukuttua ja asukkaat heräävät ulkotiloista vaihtelevasti. Osa valittaa kurkkukipua ja kipeää oloa, osa valittaa että on ollut yöllä kylmä makuupusissa ja muutamalla yö on sujunut olosuhteisiin nähden ok.
Aamulla oloa jatketaan ulkosalla retkiaamiaisen, juttelun ja valittelun muodossa. Kaikki odottaa sitä, että milloin varsinainen kryptolouhiminen alkaa ja miten se kerryttää kauppa aikaa.
Kryptovaluutan louhimiseen tuli ohjeet 11 maissa ja samalla suojelija shamaani saa järeämpää karkoitus välinettä verokarhua vastaan, joka on erityisen kiinnostunut kryptovaluutta lompakon sisällöstä.
Kryptovaluutan louhinta betoni möhkäreistä alkaa apuna näytönohjaimet. Virtuaalinen toiminta on näin muutettu BB:ssä fyysiseksi toiminnaksi.
Shamaani sai VIP kaudelta tutun imukuppi jousipyssyn.
Asukkaat saivat lisää hommia sähköntuotantoon iltapäivällä.
Yksi asukat polkee pyörällä sähköä ja laskijoilla on kypärä jossa lamppuun tulee sähköä polkiessa.
Laskijoiden tehtävä on laittaa 1 ja 0 paperille, siten että ne lisäntyy tai vähentyy vuorotellen.
0101
00110011
000111000111 ...
00110011
0101
jne...
01.. mudostuvat lukusarjat ovat muuten binäärikoodia, jolla voidaan antaa erilaisia lukuja, vaikka käytetään vain 0 ja 1.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/verokarhu-150x150.png)
Verokarhu kunnioittaa asukkaita vierailullaan.
Karhu aina pienin väliajoin ilmaantuu pihan katon päälle hillumaan kädessään salkku ja puhelin.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/09/verokarhu-150x150.png)
Verokarhu lähtee paremmille apajille ja jättää tämän kaivannon rauhaan.
Niinpä asukkaat saavat nostaa omaa perunaa pihalla (melko kehittyneitä pottuja, kun ovat valmiiksi pussiinkin osanneet mennät) ja lisäksi saava muuta nuotiolla paistettavaa särvintä.
Ilta sujuu vaahtokarkkien paahtamisen ja yhdessä olon merkeissä.
Keskellä yötä Sanni nousee ylös makuupussista ja saa ilmeisesti ahdistuskohtauksen (äänistä päätellen) ja isoveli kutsuu hänet pk:n, josta Sanni katoaa sisään nukkumaan.
Hetken myöhemmin Laura L ensin jalkojaan kovasti heiluttaen ja vaatteita lisää pukien värjättelee ja sitten katoaa myös hän sisään. Ei ole tietoa kävikö Laura pk:n kautta vai hipsikö omalla luvin sisään.
Aamulla asukkaat huomaavat kahden asukkaan puuttuvan ja big brither ilmoittaakin kirjeellä heidän poistuneen lemmenjoelta ja ettei he saa osallistua enää tehtävään, eikä tulla ulos tehtävän ollessa päällä.
Asukkaat viettävät normisti päiväänsä, kunnes heidät passitetaan tehtäväalueelle toviksi, jonka aikana pihalle ilmestyy lisää betoni möhkäleitä, jotka asukkaat tunnistaa omiksi tuotoksikseen.
Tehtävän antona asukkaat saavat valmistaa heinistä köyden, johon ripustetaan mahdollisimman monta betoni möhkälettä. Mitä enemmän kösi kestää sen enemmän asukkaat saavat louhittua itselleen kryptovaluuttaa.
Käysitehtävä epäonnistuu, kun köydelle ladottiin liian ahnaasti painoa. Isoveikka antaa kuitenkin uuden mahdollisuuden, mutta sillä uhalla, että jos käy toisinto köyden rikkoitumisesta siitä menenetettään kryptovaluuttaa. Toinen yritys onnistuu paksummalla köydellä ja kevyemmällä painolla.
Harkkojen louhiminen on käytännössä saatu valmiiksi ja ne kryptohippuset joita löydettävissä on ovat krypto lompakossa.
Illalla asukkaat saavat lisää makuupusseja, lämpöalustoja ja vilttejä, jottei kylmä kävisi luihin ja ytimiin. Näinpä asukkaat pääsevät mukavammin iltanuotiolla istuskelun jälkeen nukkumaan.
Kun tupla lämmöistä aletaan pikkuhiljaa heräillä, niin asukkaiden mielissä alkaa varmasti olemaan, että joko tämä vihdoin päättyy. Tehtävä on ollut psyykkisesti ja fyysisesti rankkaa, kun vielä vilu on kaivertanut yöllä.
Aamun jälkeen asukkaille valkenee, että he pääsevät erilaiselle lauttamatkalle 4 asukasta per pikkulautta. Matkataan avaimen nielaisseen siian perään pilkkimään avainta talteen.
Koko iltapäivä meneekin sitten pilkkiessä ja saalista kertyy vihreistä pikkuautoista, erilaisista kumisista tuotteista aina R-kioski lahjakorttiin. Välillä saatiin myös suut makiaks Marianne karkilla.
Lopulta illan jo häämöttäessä ja osan uumoillessa, että vielä menee yksi yö tulee ratkaisu, että tehtävä ulkona on päättynyt ja asukkaat "teleportautuvat" takaisin bb-taloon.
Kun asukkaat ovat sisällä ihmettelyyn tulee nappi, joka tönöttää sohva ryhmän edessä.
Sitten alkaa näytössä pyöriä käyrä joka nousee ja laskee. Posti kertoo, että asukkailla on 10 minuuttia aikaa realisoida hippuset sekunneiksi ja Anssin ollessa pk-huopneessa käyrä nousee 2,4 ja asukkaat painavat nappulaa.
Lopulta asukkailla on 3,5 minuuuttia kauppa aikaa, jonka Laura R ja Juhani käyttävät tehokkaasti hyväkseen. Sanni ja Laura L eivät näihin hyödykkeisiin käsiksi pääse ja lisäksi Juhani nappaa huomaamatta lisä ohjetta houkutuksista itselleen herkkuna ja Nocco juomaa jotka ovat henkilökohtaisia.
Illalla avautuu käyttöön sauna sekä palju, joihin asukkaat pääsevät lämmittelemään kylmien ulko öiden jälkeen.
Myös Sanni ja Laura L pääsevät mukaan lämmittelemään ja saavat myös kaksi juomaa nautittavaksi saunomisen yhteydessä.
Näin sujuu ilta kohti yötä ja seuraavaa päivää
Herätys kello 09 aikaan suoraan nimeämisiin.
Pekka aloitti unenpöppöröisenä nimeämiset suoraan sängystä kohti pk-huonetta.
Nimeämisten jälkeen aika menee rupattelussa ja asukkaiden omassa golf pelissä.
Iltapäivällä asukkaat aloittavat Silent Disco tanssit, joiden voittaja pääsee vaikuttamaan nimeämisten tulokseen (yksi pois äänestyksestä ja yksi tilalle). Tanssi jatkuu iltaan saakkka, eikä asukkaat edes tiedä mikä palkinto on.
Mysteeri paketit ovat päivän sana. Mysteeri paketit toivat hyvää ja huonoa asukkaiden iloksi ja suruksi.
Kaikki pakettien mysteerit eivät vielä heti auenneet ja niiden näkeminen kestää aina seuraaviin nimeäsiin saakka.
Ja niin aukeni Day Spa ja Lasse ja Taavi saavat antaa saunaostolla hoitoja, sekä poreamme kylpyjä.
Ilta tuopi tullessaan kauden kolmannen häätölähetyksen.
Talosta häädetään Laura L, sen jälkeen kun ensin pelastetaan miehet lähetyksen alussa(Sami ja Pekka). Häädön jälkeen Sanni ja Katja ihmettelevät, että mitä nyt. Sanni jo valmistautuu (vitsillä) lähtemään takaisin ulos, mutta heille vain kerrotaankin se salaisuus miten aukeaa mysteeri arkku (joka sisältää muurahaiskuningattaren palkinnon).
Taloon tulee tällä viikolla vihdoi se muutamaa hetkeä aiemmin ristikossa mainittu kuningatar .. Kuningatar selviää mysteeri arkun avaamisella. Tähän vinkkinä annettiin kaikkien sunnuntaina talossa olleiden kenkien numero yhteenlaskettuna.
Katsojille kerrottiin myös samalla se, että viikon päästä koetaan ns. supersunnuntai, jonka aikana taloon saapuu uusia asukkaita!!
Myös häätö menee viikolla tavallisuudesta poikkeavasti, sillä systeemi on nyt käänteinen katsojat nimeää ja asukkaat tai oletettavasti asukas (mikäli tämä liittyy Katjan saamaan julkiseen häätöön paketista) suorittaa itse häädön.
Ja niin alkoi Katjalandian tarina, kun Katja kruutataan kuningattareksi.
Tämä paljastuu asukkaille, kun heille tulee postia, jossa pyydetään kuningatarta astumaan esiin.
Alussa tässä BB:hen suunnilleen aina kuuluneen "larppaustehtävän" aikana saadaan vain ohje kuningattaren palvomisesta. Kuningatar alkaa heti käyttää valtaansa.
Ohjeita ja vaatetuksia, sekä muiden muurahaisten rooleja odotellaan päivän aikana saapuvaksi.
Arvonta kone käyntiin ja DING
Kuhnurit: Aki ja Lasse
Toukat: Ville ja Jasmiina
Kaikki loput työläisiä.
Hovi majailee tehtäväalueella toukkien kanssa, kuningatar ainut jolla koko päivä lämmintä vettä ja joka kannetaan tarvittaessa talon puolelle wc-käynnille.
Päivän mittaan saapuvat asusteet, sekä ohjeita ohjeen perään.. Ymmärsikö asukkaat ohjeensa onkin sitten toinen juttu.
Työläisten ensimmäinen tehtävä on lattian asennus hoviin. Lattialle tulee oleskelu tila, jonka kuningatar saa mielensä mukaan sisustaa "markkinoilla" olevien kalusteiden kanssa.
Kun ilta saapuu muurahaiskekoon langettaa muurahaisjumala kamalan rangaistuksen (häädetynperintö). Pekka ja Juhani päätyvät alimman luokan muurahaisiksi palvelijoiksi, joiden ruoka on työläisten jäämät ja nukkua he joutuvat lattialla
Sosialismi alkaa nostaa päätään muurahaiskeossa.
Työläiset saavat vihjeitä siitä, miten hoidetaan vallankumous rauhanomaisesti ja syrjäytetään kuningatar palliltaan.
Pääorganisaattori Anssi saa Melodyn avustuksella tiedon, että illallisella pitää sosialistinen laulu laulaa kuningattaren suostumuksella. Lauluhan on luonnollisesti "muura muurahainen kortta kuljettaa...".
Ja niin esityksen lopussa Laura nappaa kruunun ja se on muurahaisyhteiskunnan loppu, sillä tehtävä julistetaan päättyneeksi.
Illallinen saadaan tehdä vielä hovin tarvikkeista.
Ja niin kymmenen nurkilla valkeni aamu, jossa ei vilise muurahaiset.
Kun aamupalat ja muu aamu toimet takana, alkaa juttelu höpöttely jossa osin puretaan vielä muurahaisten maailmaa, mutta myös kaikkea muuta.
Tuntuu siltä, kuin kaikki odottaisi sitä milloin tapahtuu jotain... Edes tietoa siitä miten paljon sitä aikaa lopulta kertyikään.
Ja niinpä kirje sujahtaa ja mitä se tuopi tullessaan.
Kirje kertoo, että VAIN 37 sekuntia heruu kauppa aikaa...
MUTTA Isoveli löysi, kuin löysikin selkärankansa ja auktoriteettinsä.. Nyt vähän tuntuu jo BB:ltä. RANKKUA! Kauppa käynti suoritetaan paisutetuissa muurahaispuvuissa nyrkkeilyhanskoin, sekä kaikki vanha ruoka kaapeista on kadonnut.
Rankku annettiin kaikesta sääntörikkeestä mitä on tapahtunut, joita on siis paljon.
Ikävä kyllä saman tien rankkua saatuaan asukkaat jatkavat niskurointiaan BB.tä vastaan... Lisä rankkua odotellessa.
MITÄ MITÄ IHMETTÄ!!
Löysikö isoveli itsensä nyt ihan oikeasti ja tosissaan??!! Ensin paukkuu rankku ja sitten tulee tehtävä rakentaa muuri, joka kestää kolme keilapallon täräystä.
No eipä siinä mitään, asukkaat nyt ajattelevat juhlan kiilto silmissä, että nyt tehdään niin kova muuri, että se kestää vaikka mitä. Sitten sitä aherretaan ja ollaan niin tosissaan tehdään hyvä muuri.
Nelosen aikana ei ole tätä juuri nähty, että kolme asukasta Laura, Sanni ja Sami saavat yllättäin salatehtävän toisistaan tietämättä.
SABOTOIKAA! Muuri ei saa kestää keilapallojen törmäystä! Mikäli muuri kestää pallot tehtävä epäonnistuu ja juhlat voi unohtaa! Kiitos isoveli olet vihdoin tehnyt oikeasti paluun, tätä me katsojat haluamme kunnon pakan sekoittamista!
Voiko tämä olla enää tottakaan! Kaiken hyvän päälle. Pikkuveljen paluu.
Pikkuveli ilmestyy Samille suihkuhuoneessa. Sami saa tilaisuuden käydä R-kioskilla valitsemansa asukkaan kanssa. Lisätietoja tulee myöhemmin pk-huoneen kautta.
Sami kävi Sannin kanssa R-kioskilla hakemassa pussillisen herkkuja, joita oli illasta mukava naukkailla.
Asukkaat alkoivat olla ihan "psykooseissa" illasta ja R-kioski ihmetytti asukkaita, miksi juuri nyt, oliko jotain tekemistä sabotaasin kanssa..jne..
Yö sujui sabotaasien merkeissä ja useat asukkaat kävivät sitä harrastamassa, aina aamuun asti.
Asukkaille tuli aamun ja aamupäivän jälkeen muuria katsasteltuaan yllätys, kun muuriin ei enää saanut koskea. Päiväuni kielto väliaikaisesti poistettiin.
Kun asukkaat heräsivät välittömästi televisiossa näkyi kun karhu ja kaksi apinaa alkoivat rellestää pihalla muurin kimpussa. Mittailujen ja muiden katsontojen jälkeen keilapallot pyörivät, jonka päätteeksi apinat ja karhu romuttivat koko tekeleen.
Tehtävä julistetaan onnistuneen, mutta vaatii vielä siivous partion toimintaa. Niinpä asukkaat siivoavat pihan ja odottavat mitä illan tullen olisi luvassa, kun harjakaisia on lupailtu.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/big_brother_suomi_kausi4_paiva26_lasse-150x150.jpg)
No sitten illaksi siivouksen jälkeen saadaan pihalle vähän juomaa ja jo tätä ennen aloitettiin valmistamaan grilliherkkuja.
Asukkaat pukeutuvat pukuihin, joissa he esittävät mm. Ketsuppia, Ananasta, munaa ja muita hassuja ruokaan liittyviä kohteita.
Illalla juoma tarjonta alkaa ja jatkuu pitkälle yötä myöden.
Oksennusta lattialle, pissaa sängyssä, hipsuttelua ja muuta joka nolottaa jälkeenpäin. Onko tämä nyt ihan aikuisten oikeasti sitä jotain "kontenttia"? Myötähäpeää itsellä enemmän, että tämä pitää televisioon mennä tekemään.
Seuraavaa juhlaa onneksi saadaan odottaa (ainakin jos Janne Virtaseen on uskomista) useampi viikko ja hyvä niin. Teema bileet on onnistuessaan ihan kivoja (Levi matka+bileet/RMJ kuumailmapallo lento+bileet/Muinaiset edellisen tuotannon Halloween ja muut teema bileet) kun niissä on jokin muukin teema ja idea, kuin pelkkä ota hörppy ja toinenkin. Toivottavasti seuraava kerta onkin juuri tälläinen.
Darra aamu valkenee pikkuhiljaa melko myöhään 11 nurkilla ja olo on ... no sitä mitä tilaa.
Päivän suurin mysteeri on se, että tuleeko tänään muuta toimintaa kuin siivous ja pissan poisto operaatio.
Ehkäpä asukkaat on nyt pehmitetty sopivan möyheiksi huomisia uusia asukkaita vastaan ottamaan, niin psyykkisesti tehtävillä, kuin edellis yön juomilla. nyt vain jännityksellä katsotaan miten asukkaat reagoivat huomenna ja toisaalta tänään sen, että kaikki ovat häädössä.
Päivä tehtävänä pelailtiin asukkaiden keksimiä hassuja urheilulajeja. Asukkaat ensin tunnin kehittivät lajeja ja sitten pelasivat kaikki kuusi lajia läpi saaden voittoisan kolmikon joukostaan.
Palkintojakin jaetaan, palkintö pöytä notkuu mm. limuilla, sipseillä, päiväuni lahjakorteilla ja monilla muilla palkinnoilla. Anssi voittajana saa valita 5 tuotetta. Toiseksi tullut sai 3 tuotatta ja kolmas yhden tuotteen.
Kuka muistaa vielä 11 vuotta taaksepäin? Taloon ilmestyi tuolloin linnunpönttö, joka puhui asukkaille melko hurjaankin sävyyn.
No nyt tämä ilmiö uusiutui hieman eri muodossa, sillä Ville pihalla sai todeta linnunpöntön rupattelu hetken, tosin pöntössä puhui pikkuveli, joka kertoi Villelle uusista asukkaista. Ville sai kertoa yhdelle kaverille asian ja niinpä Lauran kanssa päivittelivät asiaa pihalla.
Itaan ennen nukkumaan menoa kuului vielä kaikille kirjeen muodossa tieto siitä, että kaikki ovat häädössä ja asukkaat valitsevat häädettävän. Tosin sitä ei asukkaille kerrota, että valta sijoittuu vain 7 eniten suosikki ääniä saanelle asukkaalle.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/big_brother_suomi_kausi4_paiva28_pekka_poliisi-150x150.jpg)
Sunnuntaikaan ei ole pelkää illan odottelua sohvalla lojuten, vaan taloon tulee ensin vessapuhe poliisi arkun koodin selvittyä. Pekka saa kunnian olla rumien sanojen vahtina.
Samassa tulee myös podcast tehtävä, jossa asukkaat tekevät podcasteja. Aivan kaikilla tosin podcast ei mene ihan putkeen.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/big_brother_suomi_kausi_4_promo_maiju_samir_noora_01_kuvaaja_jukka_alasaari-150x150.jpg)
Sunnuntai sujuu normaaliin tapaan pakkaamisella ja valmistautumisella kohti iltaa.
Illan lähetyksessä jälleen nähdään häätö, jonka tekee tällä kertaa seitsemän asukasta. Katsojat laittavat Melodyn ja Lauran äänestykseen, joista asukkaat häätävät Lauran.
Lähetyksen lopussa paljastetaan uudet kolme asukasta. Samir, Noora ja Maiju saapuvat sviittihuoneeseen, jossa majailevat ainakin alkuviikon.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/big_brother_suomi_kausi_4_promo_maiju_samir_noora_01_kuvaaja_jukka_alasaari-150x150.jpg)
Uudet asukkaat pääsivätkin sviittiin ensimmäisiksi hetkiksi ja tällä tavoin alkaa uusi viikko
Alkuperäiset asukkaat ovat totutelleet isoveljen kieroihin käänteisiin nyt neljä viikkoa.
Toinen kuukausi alkaa palvelemalla uusia asukkaita. Muuta ei Elina Kottonen viikosta paljastanut.
Mikä on varsinainen tehtävä ja onko koko alkuviikko puhelunkeskustelua sviittiin. Toivottavasti pian nähdään jotain uutta käänneettä asioissa ja ehkäpä viikonpuolivälissä uusien asukkaiden tutustuminen alkupeäisten kanssa.
Asukkaiden kauppatehtävänä on luoda mahdollisimman näyttävä ketjureaktio (erilaisia kohteita kaatumaan domino tyylisesti).
Aikaa on keskiviikkoon ja rata loppuu ilmapallon vapautumiseen. Aakkostetut pisteet tuovat pisteitä, kuten myös tyylikkäät reaktiot. Pisteet ovat luonnollisesti sekunteja kauppaan.
Uudet asukkaat kuulivat tehtävästä, mutta eivät pääse ainakaan toistaiseksi siihen vaikuttamaan.
Asukkaista erityisesti Sami on innoissaan tekemässä ja ratkomassa ketjureaktio tehtävää. Iltapäivän aikana saadaan paljon rataa jo aikaiseksi, mutta talon huoneessa kulkemisen ehdoilla.
Lopulta mukaan pääsee myös sviitissä kyhjöttävät uudet asukkaat, kun he yritävät ohjeistaa BB:n heille antamien korttien mukaan miten tehtävää voi elävöittää.
Illalla ennen nukkumaan menoa saapuu vielä pudonneen perintönä taloon Anssille sviitti tarjoilijan rooli.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/Jaksokuvat_BB_kausi4_paiva31_01-150x150.jpg)
Tässä päivässä toteutuu edellisen päivän toisinto, muutoin kuin se, että aamulla Anssi tekee ensimmäisen tapaamisen uusien asukkaiden kanssa.
Iltapäivällä myös Lasse saa yllätyksen, kun hänet hämätään tehtävähuoneeseen isoveikan toimesta ja siellä istua tönöttääkin Noora uusista asukkaista.
Tehtävä rataa jatketaan ja ulkonakin aletaan jo rataa jatkaa. Sviittiin kortteja tulee yhä lisää ja erilaisia lisäyksiä rataan on siis luvassa.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/Big_Brother_Suomi_kausi4_paiva31_noora-150x150.jpg)
Yöllä Samir ninjailee talossa ja käy herättämässä yhden asukkaan. Hän saa neuvoa tälle asukkaalle viiden kuvakortin kera puhelimessa selitettyjä erikois juttuja rataan. Hän herättää Lassen ja Pori yhdistää molempia, joten juttu lentää.
Päivällä rataa hiotaan vielä kuntoon ja sitten koittaa kenraaliharjoitus lopullisen suorituksen kaltaisesti. Tässä välissä myös Noora on ensimmäinen uusi asukas, joka saapuu talon puolelle vanhojen asukkaiden valintana.
Sitten koittaa tehtävän suoritus illemmalla, jonka asukkaat saavat läpi vain muutamalla avituksella.
Sami ja Aki saavat luvan lähteä kauppaan yli 4 minuutin reissulle. He saavat ottaa kaksi tuotetta per kierros.
Tekniikka on niin luotettavaa, että jälleen asukkaat eivät kuule kuulutusta ja Janne Virtanen kyykkii oven takana ensin säikyttäen Akin koputuksella.
Asukkaat vetävät kauppaa ympäri, kuin maratonilla ja saavat melkoisen saaliin. Vähän kaikkea tulee riittävästi, mutta pippuria ei löydy.
Melody tästä vetelee pippurit nenäänsä ja kiukkuaa, piilottelee lopulta jopa maidot omiin kätköihinsä.
Torstai on käsittääkseni Pekan suuri päivä Big Brother matkallaan, johon saakka hän on pyrkinyt. Nimittäin kauden ensimmäiset syntymäpäivät (olikohan niitä edes enempää tulossa?).
Saa nähdä mitä isoveli on keksinyt hänelle juhlistamaan tätä päivää.
Aamu alkoi normaalisti ja asukkaat ovatkin ihmeissään, kun mitään huomiota ei ole tullut. Arvuutellaan jopa sitä mikä päivä tänään on.
Kello 11:20 - Kirjeessä onnittelu Pekalle3
Onnittelu video televisiossa pyöri heti kirjeen jälkeen.
Sitten Pekka varastohuone on nyt auki.. Ilmapalloa, kakku, kahvia ja kulhossa maito/kauramaitoa.
Pekka saa aamupäivän kakkukahvit merkkipäivänsä kunniaksi. Myös tepish.net onnittelee päivänsankaria.
No pitkään ei kakkukestit kestäneet, kun isoveikalla oli mielessä jotain ihan muuta.
Iltapäivällä asukkaat saivat viestiä, että heidän pitää tehdä nykyaikaistettu versio punahilkasta teatteri versiona. Asukkaat jakaantuvat tuottajiin, käsikirjoittajiin ja ohjaajiin, sekä lavastuspuolen tekijöihin. Tietenkin myös näyttelijät tarvitaan produktioon.
Kun kaikki alkaa valmistua pikkihiljaa, niin asukkaaat saavat vielä ylläri kirjeen. Kirjeessä kerrotaan, ettei nimeämisiä ole lainkaan vaan Samir, Maiju ja Noora valitsevat viisi asukasta häätöäänestykseen ja kertovan valinnan Big Brotherin ilmoituksesta.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/big_brother_suomi_kausi4_paiva34_ville-150x150.jpg)
Teatteri-BB:stä on tehty pidempi produktio. Asukkaat harjoittelevat punahilkkaa tehtävä alueella, kun asukkaat saavat kirjeen.
Suomi on hulluna teatteri BB:stä ja tilauksia satelee. Resurssien puutteessa voidaan valita vain yksi produktio. Produktioksi valikoituu lumikin tarina valmiiksi nykyaikaistettuna versiona, jossa kääpiöt korvaa työttömät kaivostyömiehet.
Esityksetkin ovat vasta lauantaina, eliaikaa hioa esityksiä on ja jälkimmäinen alkaa vasta käsikirjoituksesta perjantai iltapäivällä. lavasteita aletaan tehdä heti tähänkin esitykseen.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/big_brother_suomi_kausi4_paiva34_samir-150x150.jpg)
Lauantaina päivällä kenraali harjoituksissa ensin hioutuu esitykset lopulliseen kuosiin.
kello 15 jälkeen on H-hetki ja alkaa ensin punahilkka vai oliko se Hilkka Puna esitys. Esitys menee aivan kohtuullisen hyvin ja pienen taon jälkeen, jona aikana valmistaudutaan seuraavaan Lumikki näytelmään.
Hieman ennen kello 16 esitykset ovat ohitse ja asukkaat saavat aploodeja BB:ltä ja lopuksi taloon päästyään Melody vielä kutsutaan PK-huoneeseen.
Nyt sitten innolla odottaa niin asukkaat, kuin katsojatkin, että millaiselta näyttää karonkka BB-talossa.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/Big_Brother_kausi4_paiva35_04-150x150.jpg)
Karonkka sisältää kuten yleensäkin alkumaljan, paljon ruokaa (joka tässä tapauksessa R-kioskista haalittua) ja maltillisesti holi juomaa.. Tosin realimaailmassa voi karonkan jälkeen jatkua iltajuhlat, joissa on enemmän.
Karonkka jatkuu asukkaillla myöhään yölle, mutta illalla tunnelmaan aiheuttaa draamaa se, että asukkaat saavat tietää uusien asukkaiden häätövalinnat. Erityisesti häätöön joutuneet Katja ja Jasmiina ottaa asian raskaasti ja heidän juhla tunnelma latistuu.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/big_brother_suomi_kausi_4_paiva_35-10-150x150.jpg)
Sunnuntai aamu alkaa heti 10 jälkeen, vaikka osa onkin valvonut karonkkaansa yömyöhään.
Tänään on jälleen häädön hetki, illalla näkee kuka viidestä tippuu Katja, Sanni, Jasmiina, Pekka vai Sami..
TUPLAHÄÄTÖ: Sanni ja Katja poistuvat suorassa häätölähetyksessä. Lähetyksen alkupuolella Sami ja Jasmiina pääsevät turvaan.
Asukkaat jakautuvat tuplahäädön jälkimainingeissa heti maanantai aamupäivällä kahteen joukkueeseen. TEAM: Jasmiina - Taavi
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/big_brother_suomi_kausi4_paiva36_jasmiina-150x150.jpg)
Joukkueet jakautuu TEAM Jasmiinaan ja Taaviin. Joukkueilla on tehtävieä, joiden perusteella toinen päätyy häätöäänestykseen (mikäli ohjeita oikein tulkitaan).
Asukkaat hajoilevat jo ennen tehtävää mm. Melodyllä on tunteet kovilla, koska pelkää olevansa häädetty jos oma joukkue häviää.
Päivän ohjelmassa on ensin kuuloaistin tehtävänä kuulomuistipeli. Kahden asukkaan molemmista tiimeistä tuli etsiä kuulon perusteella pareja muistitehtävä tyyliin.
Päivän toinen skaba käytiin pihalla, jossa käsipidennyksillä varustettuna tuntoaistittomana siirreltiin palloja putkeen.
Illalla taloon saapuu Sannin perintönä trampoliini ja kengurupuku, jotka osuvat Nooraan. Noora joutuu pomppimaan trampoliinissa aina kun pomppumusiikki alkaa soida.
Illanpääteeksi asukkailla on omaa kivaa jo aiemminkin (täällä ei ole mainittu) vapaa aikoina pelailussa olleen ihmissusi pelin parissa.
Aamu sarastaa BB-talossa ja asukkaat, jotka vielä hereillä ei ole saavat herätyksen kun Noora pääsee jälleen pomppimaan.
Sen jälkeen aamu kuluu asukkaiden peliaiheisissa kesksuteluissa ja vähentyvien naispuolisten asukkaiden meikatessa.
Mikä on seuraava aisti tehtävä, se selvinnee päivän aikana.
![](https://tepish.net/bb/21/wp-content/uploads/2021/10/Big_brother_suomi_kausi4_paiva37_samir_pizzakilpailu-150x150.jpg)
Päivällä alkaa tehtävä, joka tehdään vuorotellen. Tehtävässä on neljä asukasta, joista yksi menee äänieristettyyn pk-koppiin ja yrittää ilman ääntä saada muut asukkaat tekemään annetut tehtävät. Pisteitä tulee nopeudesta, eli siitä miten paljon alittaa annetun 90 minuutin ajan.
Illemmalla asukkaille tulee makutestinä sokkona etsiä tiettyä pizzaa viipaleina talon olohuone-keittö alueelta ja kuljettaa se ryhmänsä lautaselle tehtävä huoneeseen. Kun koko pizza on koossa tehtävä päättyy.
Pizzagate käynnistyy tehtävän jälkeen, kun asukkaat erityisesti Taavi ja Melody syyttää Anssia ja Pekkaa huonosta käytöksestä kilpailussa. Vikaa tosin taisi molemmilla puolilla ja osa syytöksistä vääriä.
Aamupäivällä yllätykseksi alkaa avaimen etsintää, kun talossa on piilotettu yksi avain, joka avaa yhden lukitun arkun.
Noora löytää Taavin avustuksella avaimen ja saa arkun sisältä uuden avaimen. Kirjeessä kerrotaan, että Noora voitti joukkueeleen makuhuoneen herruuden. Punaiset eivät siis saa astua enää makuhuoneeseen, kunnes isoveli toisin sanoo. Missä punaiset nyt nukkuvat selvinnee illalla.
Asukkaille tarjoillaan makuelämyksiä erilaisten pirtelöiden muodossa. Oikein arvatuissa pirtelöissä on mm. anjovista, kaalia, hapansilakkaa ja muita maukkaita aineksia... Tai no ehkä ei ihan niin maukkaita.
Illalla kooste lähetyksen kanssa samaan aikaan asukkaat täyttävät päässä olevan kupin avulla tehtävärataa pitkin kulkien "humalalasit" päässä maalissa olevia mittatuubeja. Tehtävä on hyvin haastava ja kaatumisiltakaan ei vältytä.
Asukkaille tarjoillaan viimeisenä tehtävänä toisenlaista makuelämystä oluiden ja lonkeron maistelu tehtävässä, jossa pitää tietää vastaus kysyttyyn kysymykseen juodusta juomasta.
Kauppatehtävänä joukkueet kamppailivat muistinvaraisessa tehtävässä. Asukkaiden piti mennä pohjapiirroksessa sen kohdan päälle, jossa he olivat olleet juuri silloin kun kuulivat tietyn äänen talossa. Ääniä oli soitettu maanantaista lähtien, joten osa oli aivan ulalla siitä missä olivat olleet ja "arpoivat" paikkaansa.
Lopulta punaiset voittavat tämän kisan ja pääsevät omalle joukkueelleen hakemaan kauppa hyödykkeitä. Pekka ja Maiju kiitävät ympäri kauppaa haalien mitä käsiinsä saavat ja niinpä punaisille tulee jotain hyvin harvinaista, nimittäin lettukestiti illaksi, kun on käytössä raakaaineita... Aiemmin on Melody ollut niin tarkkana niiden kanssa, että tälläistä ei ole päästy tekemään.
Asukkaat saavat illalla myöäs tiedon lopullisesta tuloksesta viikonmittaa keskenään kisaamista kilpailuista. Siniset voittavat vain kahden pisteen erolla 202-204 tuloksella.
Niinpä Punaiset vaikka onnistivatkin kauppa tehtävässä, joutuvat perjantaina kisaamaan häätöäänestykilpailussa toisiaan vastaan. Tässä selviää se, ketkä lopulta häätöäänestykseen valikoituu.
Asukkaat saavat nimeämistehtävänä etsiä neuloja heinäsuovasta... tai oikeastaan heinäaltaasta.
Heinien sekaan on piiloon hujahtanut 150 neulaa, joita punaisen ryhmän edustajat etsivät päivällä.
Neulan etsintää vaikeutti se, että neulat olivat hyvin saman värisiä, kuin itse heinät.
Anssi on ollut paras etsijä ja onnenkantamoisinakin työntänyt kätensä juuri sinne missä neula on sattunut sijaitsemaan.
Kilpailun voittaja saa valita haluamansa henkilöt, jotka ei joudu häätöäänestykseen ja siten siis valitsee myös ne jotka joutuvat mittamaan kannatustaan katsojien silmissä.
Puhelimen pirinä keskeyttää talon touhut ja kuinka osuikaan, niin jälleen puhelimen luo ennättää Anssi. Anssi keskutelee puhelimessa tovin.
Puhelun aikana hän mainitsee Samin ja Pekan nimet. Asukkaat äimistelevät nimiä ja Sami odottaa jo jotain ikävää yllätystä.
Illemmalla kuuluu yllättäen Sami ja Pekka sviitti on nyt auki. Pekka sanoo ounastelleen asiaa, koska sviitin wc oli mennyt lukkoon aiemmin, muttei uskaltanut asiaa spekuloida.
Sami ja Pekka saavat sviitti yön kaikilla herkuilla, mukaan lukien iltapala subway patonki.
Heinäkasan pölyt pois pesuun punainen tiimi saa saunan ja lämpimän suihkun.
Kun tiimi on saunassa, tulee sininen porukka isoveljen erikoisluvalla tarjoamaan spa palveluita, vain kahvikupposen tähden.
Myöhemmin sininen joukkue myös lukee päivällä naputellut tarinat asukkaiden kuunnellen, myös sviittiläiset ovat "hotellin aulassa" kuuntelemassa showta.
Tarinoiden päälle tulee vielä Akin "Pimpeli pompeli" show, joka saa asukkaat rimastuneelle tuulelle.
Yöllä muiden jo ollessa nukkumassa sinisen tiimin jäsenet keskustelee siitä, että varmaan punainen joukkue ei olisi tehnyt heille samaa hemmottelua kuin he teki heille. Alkaa myös jonkin moinen punaisten mustamaalaus. Sitten sinisetkin aloittavat unoset kohti lauantain haasteita.
Lauantain huumana asukkaat saavat käyttöönsä järjestelmäkameran kittilinssillä, jolla heidän tulee ottaa valokuvia.
Molemmille joukkueille tulee kuvattavaksi kuusikuukautta ja kuvat on kalenteri kuvia. Kuvissa pitäisi välittyä kuukauden teema BB:talossa.
Asukkaat sitten poseeraavatkin niin hiihtelemässä, kuin pikkujouluissakin. Myös uusien asukkaiden sisään marssi syyskuussa päätyy kuvaan.
Katsojille jää päätös onko voittaja sininen vai punainen tiimi ja voittajille on huomenna sunnuntaina luvassa palkinto, kun taas häviäjät päätyvät töihin.
Ja niin on 6 viikkoa takana BB-matkaa. 24/7 ääressä aika on kulunut ja seitsemmännen asukkaan häätö on realiteetti.
Asukkaiden päivä oli epätavallinen, koska edellisen päivän kalenterikuva kilpailu ratkesi ja punaiset pääsivät herkuttelemaan ja katsomaan uutta musikaalista tv-ohjelmaa ja sininen päätyi siivoamaan pihaa.
Ilta koitti ja häätölähetys kuumimmillaan, kun ensin Anssi ja Jasmiina pääsivät turvaan. Sitten koitti kolmikon Sami, Samir ja Maiju marssi häätöhuoneeseen. Maiju katosi BB-universumin studioon ja pois talosta ja kaksi muuta saivat salapuhelimen, johon tupsahtelee tehtäviä, joita kaksikon tulee toteuttaa tiistaihin saakka. Salatehtävä menee mönkään, jos puhelin paljastuu taikka asukkaat muutoin alkavat epäilemään.
TÄMÄ JANA LOPPUU 17.10.2021 häätölähetykseen ^^^
JANA JATKUU TOISELLA PUOLISKOLLA OSASSA 2
Big Brother Suomi logo ja muut ohjelman kuvat: NELONEN MEDIA
Aikajanan silmät: Elementor kuvakkeet