Janne Virtanen viimeisessä vierailussa vastaamassa yleisönkysymyksiin paljasti rivien välissä, että Suomalainen BB lienee jatkumassa myös tulevaisuudessa. Olen käsitellyt jotain jo 2021 sivuilla pohtiessa miten BB:tä voisi kehittää, mutta käsittelen hieman toisesta kulmasta sitä miten hahmotan itse BB:tä.
Ensinnäkin mielenkiintoinen kysymys on se, että otetaanko talo jälleen käyttöön keväällä, kuten VIP kausi yllättäen viime keväänä… Nelosen ohjelma paljastuksessa tätä ei ole, mutta ei ollut viime kauden VIP kauttakaan.
Toinen asia on se, että jos tulee lyhyempi kevät kausi, niin onko se VIP, vaiko ehkä jo vuosien ja vuosien ajan katsojien odottama All Stars/Second change (joita on tehty monista muista ohjelmista viime aikoina).
Seuraavaksi on se, että jos tulisi VIP kausi jälleen, niin mitä odottaisin tälläiselle kaudelle, joka viime keväänä on ehdottomasti Nelosen onnistuneimpia vetoja. Lyhyt tiivis kausi toimi Nelosen kausissa ehkä parhaiten, samaa imua ei saatu 2021 tavis kaudelle. Itse toivoisin VIP kaudessa sitä, että Universumia kehitettäisiin edelleen ja tehtäisiin moni asia yhtä hyvin kuin 2021 VIP kaudella. Ohjelmaan toivoisin asukkaina vähintään jonkun hyvin tunnetun henkilön (ei Ron Mossia kuitenkaan 😉 ), kuten tyyliin maailmallakin tunnettuja tyyliin Jasper Pääkkönen, Kimi Räikkönen, Teemu Pukki, Renny Harlin taikka vaikka Michael Monroe. Vähintään Suomessa hyvin tunnettuja voisi olla vaikkapa Joel Hallikainen, Taneli Mäkelä, Kari Väänänen, Ressu Redford tasoisia nimiä. Some/stream maailmassa on paljon tekijöitä Lakosta erilaisten ruokablogien tms.. pitäjiin.
Ehkäpä tälläisessä tilaisuudessa voisi myös antaa second chancen Samir, Sanni, AndyPyro tyylisille 2021 asukkaille myöskin (mikäli haluavat kokea hieman erikulman ohjelmaan).
Entäpä sitten ALL STARS/SECOND CHANGE… Jotenkin itse olisin jälkimmäisen kannalla, eli karsisin voittajat pois ja antaisin uuden mahdollisuuden vanhoille asukkaille. Se keitä tälläisessä olisi kiva nähdä on monimutkainen juttu, mutta poimin jokaisesta kaudesta jonkun nimen joka pohjaa ennen kaikkea siihen, että ko. henkilö on ollut kaudella erityisen tykätty ja mahdollisesti sanonut itse mahdollisesti lähtevänsä uudelleen, lisäksi suluissa voi olla lisä ehdokkaita.
SUB:
- 2005 . Ensimmäinen kausi – Tiina Arponen tai Antti Asikainen, eli finalistit jos vielä reilu 40 vuotiaina jaksaisivat ottaa haasteen vastaan uudessa talossa ja uudella tuotannolla.
- 2006 Toinen kausi – Kari ”Kaki” Hautoniemi on sanonut joskus olevansa valmis palaamaan taloon, mutta miten onnistuisi vielä lähes viisikymppisellä talon haasteet (kakkos vaihtoehto Kaarlo Nisso)
- 2007 Kolmas kausi – Kadi Kaljula tai Farbod olisi tämän kauden mahdollisuudet, Niko Nousiainenhan sai jo toisen mahdollisuuden ja voitti silloin.
- 2008 neljäs kausi – Mahdollisuus voisi mennä Tero Savikujalle tai Johan Grahnille, ellei sitten jopa Andreas voisi saada mahdollisuuden.
- 2009 viides kausi – Jos onnistuisi, niin Esa A:n voisi nähdä miten toisissa ympyröissä pärjäisi, mutta tuskin haluaisi lähteä. Siksi ehkäpä Antti, Sampo, Dana kolmikosta joku.
- 2010 kuudes kausi – Marika olisi ehkä paras vaihtoehto, mutta Eetukin kävisi.
- 2011 seitsemäs kausi – Tämä on hankala, mutta ehkä olisi hauska nähdä miten Sebastian Tynkkynen pärjäisi nykyään tässä painekattilassa, taikka sitten ihan läpällä voisi antaa Elina Kottoselle (oli tovin asukas, muttei mahdollisuutta voittoon) mahdollisuuden täysi mittaiseen kokemukseen mahdollisuudella voittoon.
- 2012 kahdeksas kausi – Iida, Jouko, Markus eli finalistit olisivat tästä kaudesta kärjessä itsellä.
- 2013 yhdeksäs kausi – Ensimmäinen julkkiskausi, jos olisi pakko myös julkkiksia rankata niin tältä kaudelta ehkä olisi sitten Sara Sieppi/Esko Eerikäinen
- 2014 viimeinen kausi Subilla – Täältä ehkä valkkaisin Joonaksen taikka Pertti Mäenpään.
NELONEN:
- 2019 Ensimmäinen uudella tuotannolla – Saattaisin eniten toivoa Arionin (aiemmin Tarina) uudelleen tuloa, mutta ensimmäinen kokemus oli hieman raaka ja sitä stigmaa on hankala häivyttää, joten paremmin onnistuisi ehkäpä Helmeri, Kevin tai Ville.
- 2020 Toinen uuden tuotannon kausi – Ehdottomasti tällä kaudella antaisin tilaisuuden asukkaalle, joka myös on sanonut voivansa lähteä mukaan, eli Timo Paasikunnas. Myös Kristiina, O-P ja Marko olisivat mielenkiintoisia.
- 2021 VIP – Mikäli täältä joku pitäisi laittaa mukaan, niin Janne Porkka tuottaisi hyvää viihdettä ja Markku, Nina, Sara kolmikostakin kuka vain kävisi.
- 2021 normi – Tässä kaudessa Pekka on yksi joka ansaitsisi uuden mahdollisuuden, jos olisi hieman hillitympi show (2021 loppupuolen tyyliin pienillä show mausteilla) niin voisi pärjätä. Muutoin Samir ja Sanni tai Lasse voisivat ansaita uuden yrityksen.